+90 (542) 713 62 73
info@girikamo.com

EL SANATLARI

ŞIRNAK İLİ EL SANATLARI

Her yörenin olduğu gibi, Şırnak ilinin de kendine has özellikleri bulunan güzel el sanatları bulunmaktadır. Bunlar; şal-şapik, kilim, keçe kilim, halı el yapısı yastık yüzleri, dantel çeşitleri, heybeler, sırt çantaları, buğday sapından yapılma tepsiler, sepet çeşitleri, tahta kaşıklar, seccadeler, battaniye ve perde gibi örnekler sayılabilir. Bunlardan şal-şapik kumaş dokumacılığı ve Şırnak kiliminin ünü, yurdumuzun bir çok yerinde bilinmektedir.

Şal-şapik: Çok eski tarihlerden bu yana bölgemizde el tezgâhlarında dokunan bir kumaştır. Kumaş ipi saf tiftik olup, evvela güzel yıkanıp, kuruduktan sonra yumak haline getirilir ve yün tarakları ile homojen birhale getirilir. Tekrar yumaklar haline getirilip, teşi denilen bir nevi saplı topaçla çok ince pürüzsüz olarak kadınlar tarafından iplik haline getirilir. Bu iplikler kollu dolaplara sarılır, daha sonra ayaklı çubuklar üzerine serilerek sıtırhık denilen bitkisel yapışkan sürülür. Böylece dokumaya hazır hale gelen iplik çok ince ve maharetle dokunur.

Kilimcilik: Yine yöremize has desenleri ve dokunuş biçimi ile kendisini kabul ettirmiş bir el sanatıdır. Esas adı Jirki kilimi olup, özellikle Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde bayanların kendi evlerinde tezgâhlarda dokudukları kilimlerdir. Her desenin ayrı bir öyküsü olan kilimlerimiz yüzyıllardan bu yana otantik yapısını muhafaza ederek günümüze kadargelmiştir. El sanatlarımızın seçkin örneklerinden olan bu kilimler, aynı zamanda birer kültür hazinesidir. Yöremizde dokunan kilimler hakkında çok kapsamlı bir araştırma yapılmamakla beraber adları öğrenilen başlıca kilim çeşitleri şunlardır:

1-Yayla Gülü,

2-Küpeli Gül,

3-Sariya Gülü,

4-Temiz Parmak,

5-Rus Benzetmesi (Rusların işgalinden etkilenip yapılmış)

6-Kurbağa,

7-Dizili Yaprak,

8-Goyani (Goyan Aşireti Benzetmesi),

9-Bezarın Canı,

10-Sinan,

11-Kırkağaç Bastonu,

12-Değiştirme Bastonu,

13-Zilli Hamail,

14-Zilli Emanet,

15-Çakmak Taşı,

16-Diziler,

17-Bey Evleri,

18-Sevgili,

19-Kurt Ayağı,

20-Kara Sütun,

21-Güzel Topuk,

22-Kanarya,

23-Çatal Ağaç,

24-Kırıkıçık (Serseri İnsan)

25-Selik,

26-Yıldız,

27-Tarak,

28-Bahar Merkebi,

29-Zincirler,

30-Eldivenli,

31-Kepçecik,

32-Gamezık (Bağlılığı ifade eder)